A szezon legszebb éjszakai világító felhői tündököltek felettünk
Az egész égboltot beborították, csak úgy táncoltak felettünk.
Sokszor írtunk már éjszakai világító felhőkről idén nyáron is, de kétségtelen, hogy a szezon legelképesztőbb darabjai ma hajnalban jelentek meg az égbolton, pompás látványt nyújtva a még vagy már ébren lévő embereknek. Azért is voltak igazán különlegesek, mert nem csak a keleti, hanem szinte az egész égboltot beborították a naplementét megelőző időszakban (becslésünk szerint legalább olyan 40-45 fokos magasságig láthatóak voltak).
De beszéljenek helyettünk inkább a képek, valamint sosem alvó webkameráink káprázatos felvételei:
Hazánkban nagyjából június elejétől augusztus elejéig lehet megfigyelni a jelenséget, napnyugtát követően, illetve napkeltét megelőzően másfél-két órával.
A világító felhők a mezoszféra felső határánál, csaknem 80-90 km-es magasságban szoktak megjelenni - tehát jóval magasabban azoknál a felhőknél, amik időjárásunkat befolyásolják.
Elsősorban kozmikus eredetű porszemcsékre, mikrometeoritokra kondenzálódott, fagyott vízpára alkotja őket, melyekről visszaverődik a Nap fehér fénye, amely a sztratoszférán áthaladva kékes árnyalatot kap.
Búcsúzóul jöjjön dobai webkameránk gyorsított felvétele, mindenkinek szép hétvégét kívánunk! Köszönjük észlelőink káprázatos fotóit!
Borítókép: Normafa - ÉK (Síelők.hu)